MOOLA - Vi sætter fokus på alternativ behandling og giver
dig inspiration til at få en sund krop og et balanceret sind.
Her finder du en oversigt over spændende og inspirerende artikler, der handler om den alternative, holistiske og spirituelle verden vi lever i.
Kunne du tænke dig at skrive en artikel? Læs vores vejledning her
Måske har du prøvet at økonomien sejler, selvom du knokler derud af. Eller at familielivet halter, mens du kører på en bølge rent arbejdsmæssigt. Eller at kroppen er ude af balance, men til gengæld står hjemmet fint og flot. En oplevelse af at skabe de samme uhensigtsmæssige resultater igen og igen, selvom du synes du gør, hvad du kan, for at ændre status quo.
Måske tænker du ”jeg burde jo bare være tilfreds med det, jeg har”, men kan alligevel mærke en længsel efter ”noget”. Noget mere. Noget andet. Noget dybere. At det hele bare glider lidt nemmere.
Når vi er forbundet til vores eget naturlige flow, falder tingene i hak – også selvom vi har meget om ørene eller føler os udfordret i forskellige sammenhænge. Selvom bilen punkterer på vej til arbejde, når vi stadig det, vi skal.
Det sker fordi vi har lært at tage kontrollen over vores tilværelse, rumme vores følelser og balancere vores handlekraft.
Flow i hverdagskontekst er oplevelsen af uanstrengt styrke, klarhed og følelsen af mening kombineret med modet til at gennemføre det, vi har behov for uden at lade os stoppe af bekymringer, begrænsninger og frygt.
Alle kan alle lære at styrke oplevelsen af flow i hverdagen – en følelse af at tingene glider.
Det kræver dog at vi forstår, hvad det vil sige at bo i en krop og have en hjerne. Vi skal lære at bruge det, vi allerede har, for vi har allerede det, vi skal bruge.
Er det nemt? Ikke nødvendigvis. Det kræver træning. Men det er heller ikke ligefrem dejligt og nemt at rende hovedet mod mønstermuren og ikke være i stand til at skabe de resultater, vi ønsker.
De fleste af os har aldrig lært at lede vores flowfundament. Kroppen og hjernen. Det er ikke ligefrem det, vi lære i skolen.
Et sted at starte, er at forstå hvordan vi styrker flowet og hvad der kan blokere det.
Din krop er andet end et tøjstativ, en træningsmaskine og en pind, der holder dit hoved
Din vidunderlige og kloge krop, bliver ikke altid brugt til det, den er skabt til.
I vores del af verden er vi forholdsvis mentale.
Mennesket har brug for en vis form for kontrol for at føle sig tryg og vi vil gerne kunne regne alting ud på forhånd. Problemet er, at det kan vi ikke altid og derfor kommer hovedet ofte på overarbejde i et væld af tankemylder og det lider kroppen under.
Stress, angst, depression og følelsen af at være presset, er hverdagskost for rigtig mange mennesker.
Som udgangspunkt har vi har ikke fået en krop for at tage os godt ud eller for at træne den sønder og sammen på den næste nye træningsbølge (hvad end det måtte være).
Med kroppen skal vi bl.a. mærke, sanse og registrere.
Hjernen sender impulser til kroppen hele tiden og nogle af de impulser er vigtige at være opmærksomme på. Knugen i maven eller i brystet, spændinger i nakke og ryg, tilsnøret hals. Ked af det hed, tristhed, søvnløshed.
Alle sansninger har et budskab til os, som vi skal lære at afkode, hvis vi ønsker at øge oplevelsen af flow. Første skridt er at interessere sig for hvad vi rent faktisk mærker og hvad vi føler.
Som menneske, lever vi på mange måder i et paradoks.
På den ene side skal vi kunne blive bange, for at kunne passe på os selv, hvis noget reelt er farligt - på den anden skal vi ikke lade frygten styre dagligdagens mange beslutninger, så vi render rundt i konstant modstand og bekymring.
Frygten lukker vores system ned og flowet blokeres. Det er meningen, for i princippet er vi skabt til at blive bange, kæmpe, flygte eller spille død, for derefter at få kroppen til at falde til ro igen, når faren er drevet over.
I en moderne hverdag foregår det lidt anderledes. Vi kan gå og bekymre os og være bange for mange ting og lukke gradvist mere og mere ned for vores indre ressourcer – og dermed også for vores eget naturlige flow her i livet.
For at åbne os selv op igen, har vi brug for modet. Hverdagsmodet – der hvor vi er integritet og tør handle på det, vi har brug for. Vi er ærlige, vi justerer kurs om nødvendigt, vi er villige til at tage en chance og vi er tålmodige nok til at tage et skridt ad gangen, fremfor at lamme os selv med for mange gøremål, ambitioner og forventninger.
Når vi gør det, øges vores følelse af flow. Derfra er der flere og flere lag at indtage, for til sidste at stå i det ultimative oplevelse af kærlighed, overskud, accept og indre ro. Det er en rejse. En rejse vi alle kan tage. Hvis vi tør. En rejse fra frygt til flow.
Du er den eneste, der kan blokere dit flow
Ligesom mange andre ting vi gerne vil blive bedre til, er flow-evnen en træningssag. Det vi vil blive bedre til, skal trænes. Det sker ikke af sig selv. Vi skal aktivt påvirke os selv. Lede os selv.
Vi mennesker er den eneste race, der kan vandre mere eller mindre døde rundt og stadig være i live. Kroppe der larmer og råber på den rette opmærksomhed. Relationer der afspejler manglende nærhed og nærvær, Følelser der undertrykkes og erstattes af et stift smil og et ’det går fint’. Tanker der kører i ring og ikke bliver ledt bevidst.
Kan vi blive udfordret her i livet?, JA, det er en del af det at være menneske. Og mens vi er her, kan vi ligeså godt lære, hvordan vi lever livet med hele os. Tager livet ind. Bruger det og lader det bruge os.
Som Tøsedrengene skrev engang i en af deres tekster ”For jeg vil bruge og bruges – fordi mit liv er så kort - jeg vil nå ind til en verden, hvor glæden og smerten lever og er.” Det synes jeg, er smukt skrevet.
At være i flow handler ikke om at undgå smerte, ubehag og udfordringer. Det handler om at kunne bruge det som trædesten.
At tro på at alt skal være springvand af lykke og overskud konstant, er et fatamorgana, vi ikke skal bruge tid på at jagte. Det er nemt at få modstand på, at det ikke går godt, hvis man har en forventning om at alt skal føles godt hele tiden.
Vil vi styrke flow-oplevelsen, kan vi starte med at turde mærke og rumme hele følelsesspektret, så vi blive mere bevidste om hvad der dominerer vores handlinger – og hvad vi eventuelt flygter fra at mærke, erkende eller stå ved, hvis vi havner samme sted igen og igen, uden egentlig at ville det.
Kunne andre i dit netværk få glæde af Fra frygt til flow - Så del den meget gerne med et klik på de sociale medier
MOOLA sender inspiration og information om spændende temaer til en sund krop, et balanceret sind og en smuk sjæl.
Når du lærer at tage din power hjem, bliver mange ting lettere i dit liv.
I de sidste mange år, hvor den anerkendende tilgang har vundet indpas i de fleste forældres og pædagogers tilgang til børn, er...
Skulle jeg give dig mit bedste råd, til at skabe en stærk relation til din teenager, så er det at lytte. Sådan rigtigt at lytte,...
På min tur i den flotte skov omkring hvor vi bor, går jeg forbi et flot birketræ, som ligner, at der er 3 træer i et træ. Og jeg...
Flere af mine kunder kontakter mig, fordi de kan mærke, at de er ude af balance med det sunde i deres liv. Det kan være enten...
Kommentarer (2)